Diagnostyka

to nasza specjalność

Diagnostyka

to nasza specjalność

Diagnostyka

to nasza specjalność

Tomografia 3d

Tomografia 3d

RVG zębów

RVG zębów

Pantomogram

Pantomogram

Ryzyko

Jedynym ryzykiem związanym z badaniem CBCT jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące. Tomografia wiązki stożkowej pozwala na uzyskanie obrazu 3d przy ekspozycji na nawet kilkunastokrotnie mniejszą dawkę promieniowania, w porównaniu z konwencjonalną CT. Dawka promieniowania w CBCT może wahać się od 45 mikrosivertów do 150 mikrosivertów i zależy od zastosowanych nastawień. Dla porównania dawka promieniowania przy obrazowaniu całości uzębienia za pomocą radiografii analogowej wynosi 150 mikrosivertów, a dla analogowego zdjęcia panoramicznego 54 mikrosiverty. Poza tym na promieniowanie jesteśmy narażeni w codziennym życiu, np. pod czas podroży samolotem z Paryża do Tokio pasażerowie są narażeni na 138 mikrosivertów skutecznej dawki promieniowania.
Stosowaną zasadą w czasie wykonywania badań radiograficznych jest zasada ALARA (As Low As Reasonably Achievable). W myśl tej zasady, badania radiologiczne muszą być poprzedzane badaniem klinicznym pacjenta i wykonywane są zgodnie z potrzebami diagnostycznymi. Stosowane są najszybsze filmy zgodne z polem obrazowania, kolimacja wiązki promieniowania do rozmiaru najbliższego stosowanego filmu, używane są ołowiane fartuchy ochronne oraz osłony na tarczycę.

Zalety

Jedyne badanie obrazowe ukazujące zarówno tkanki miękkie jak i struktury kostne.
badanie jest nieinwazyjne i wielu przypadkach umożliwia uniknąć operacji zwiadowczych
dokładne obrazowanie sąsiednich struktur umożliwia ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne i itp.
uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.

Dlaczego CBCT a nie konwencjonalna TK?

Dawka promieniowania jest ok 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK
Czas badania jest znacznie krótszy. Skan CBCT trwa od 10 do 40 sekund a w TK - kilka minut
Znacznie tańsza metoda

W jakich dziedzinach CBCT znajduje zastosowanie?

Badanie to jest przydatne w niemal każdej dziedzinie stomatologii i nie tylko. Przede wszystkim jest to metoda umożliwiająca dokładne diagnozowanie. Staranne przeprowadzenia procesu diagnostycznego co daje znacznie większą szansę powodzenia wdrożonego leczenia.

CBCT jest przydatne między innymi w:

 • chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej
 • ortodoncji
 • endodoncji
 • periodontologii
 • implantologii
 • diagnozowaniu stawu skroniowo-żuchwowego
 • laryngologii
Czy takie badanie jest bolesne?

Nie, każde badanie TK jest bezbolesne

W jakim celu lekarz zleca takie badanie?

Dane uzyskane za pomocą CBCT pozwalają:

 • Obrazować wewnętrzną anatomię z dokładnością niemożliwą do uzyskania w innym badaniu radiologicznym
 • Precyzyjnie planować zabiegi i leczenie
 • Dokładnie ocenić potencjalne ryzyko
 • Precyzyjnie przeanalizować przebieg ważnych struktur takich jak nerwy, naczynia krwionośne, korzenia zębów, położenie zatok obocznych nosa i in., których umiejscowienie jest inne u każdego pacjenta.
Jak wygląda tomograf CBCT?

Większość tego typu tomografów to urządzenia pozwalające na wykonanie badania w pozycji siedzącej. Ramię urządzenia obraca się wokół głowy pacjenta o 360 stopni wykonując serię projekcji. Detektory rejestrują obrazy z różnych stron dając w rezultacie trójwymiarowy obraz, który może być przetwarzany na nieskończoną ilość sposobów dając ogromne możliwości diagnostyczne.

Tomografia wiązki stożkowej - CBCT

jest szybszą i bezpieczniejszą odmianą konwencjonalnej TK stworzoną dla stomatologii. Zastosowanie promieniowania w postaci wiązki stożkowej umożliwiło obrazowanie twarzoczaszki w trakcie tylko jednego obrotu źródła promieniowania. Skutkuje to mniejszą dawką promieniowania w porównaniu z tomografią spiralną oraz znacznym skróceniem czasu badania.
Badanie CBCT jest bardziej ekonomiczne dla pacjenta. Dane uzyskane w trakcie jednego obrotu lampy w czasie krótszym niż minuta pozwalają uzyskać obrazy, które do tej pory wymagały wykonania wielu zdjęć radiologicznych. Jedno badanie CBCT zastępuje zdjęcia zębowe, panoramiczne, cefalometryczne, zgryzowe oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Obróbka danych pochodzących z CBCT dostarcza lekarzowi nawet więcej informacji niż te wszystkie zdjęcia razem.

Tomografia Komputerowa

Tzw TK jest bardzo szeroko wykorzystywana w rożnych dziedzinach medycyny i często jest jedynym badaniem umożliwiającym postawienie właściwego rozpoznania i ratowania życia. Jednocześnie badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne. Obecnie standardem jest nowoczesna technika tomografii spiralnej, która pozwala w bardzo krótkim czasie uzyskać dokładne obrazy przy jednoczesnej minimalizacji promieniowania pochłanianego przez pacjenta.