Diagnostyka

to nasza specjalność

Diagnostyka

to nasza specjalność

Diagnostyka

to nasza specjalność

Tomografia 3d

Tomografia 3d

RVG zębów

RVG zębów

Pantomogram

Pantomogram

Pantomogram

Zdjęcia pantomograficzne, zwane potocznie panoramicznymi wykonuje się głównie w celu ogólnego przeglądu stanu wszystkich zębów w jamie ustnej. Na pantomogramie widoczne są także inne struktury takie jak: kości szczęki
i żuchwy, zawiązki zębowe, stawy skroniowo-żuchwowe oraz częściowo zatoki szczękowe. Zdjęcia te mogą być wykorzystywane również do diagnozy różnego rodzaju wad rozwojowych, urazów i niektórych nowotworów. Pantomogram jest także pomocny do oceny nieprawidłowości - próchnicy, zębów nadliczbowych, zębów zatrzymanych, zmian okołowierzchołkowych korzeni zębów, kontroli prawidłowości leczenia kanałowego. Z obrazów pantomograficznych często korzystają lekarze implantolodzy przy planowaniu zabiegu wszczepiania implantów celem oceny stanu kośćca, jednak w tym przypadku bardziej dokładna jest tomografia CBCT.

Badanie pantomograficzne powinno się wykonywać okresowo jako podstawowe narzędzie diagnostyczne w profilaktyce całego narządu żucia oraz kontrolnie do oceny wyżej wymienionych elementów. Okres między kolejnymi badaniami uzależniony jest głównie od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz uwarunkowań indywidualnych - jak np. podatność na próchnicę czy ryzyko innych chorób.

Obecnie do obrazowania pantomograficznego są wykorzystywane nowoczesne aparaty z przetwornikami cyfrowymi takie jak zainstalowany
w naszej przychodni 3Dent aparat Carestrem CS 8100 3D, które pozwalają zapisywać i przechowywać zdjęcia w formie elektronicznej na dyskach komputerowych bądź innych nośnikach np. płytach CD.

Badanie na takich urządzeniach jest szybsze, bardziej komfortowe i przede wszystkim zdecydowanie bardziej bezpieczne z uwagi na kilkakrotnie mniejsze dawki promieniowania w porównaniu z tradycyjną radiografią. Dawka promieniowania jest o ok 70% mniejsza niż przy badaniach wykorzystujących standardowe lampy oraz płytki fosforowe i wynosi średnio 5 do 20 mikrosivertów. Dodatkowo zdjęcia mogą być poddane obróbce cyfrowej, dzięki czemu lekarz stomatolog dokonujący ich oceny może na ekranie monitora zbadać gęstość kości, wybarwić poszczególne elementy obrazu bądź dokonać pomiarów a także skalibrować i wyostrzyć zdjęcie.

Badanie pantomograficzne jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Wykonuje się je najczęściej w pozycji stojącej ale jest również możliwe do wykonania gdy pacjent siedzi. Głowica aparatu obraca się po łuku, torem eliptycznym nad głową pacjenta. Otwarta konstrukcja i łożyska magnetyczne w naszym urządzeniu Carestrem CS 8100 3D zapewniają wyjątkowo cichą pracę podczas projekcji, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają dyskomfortu oraz nie mają uczucia klaustrofobii.
Do wykonania badania pantomograficznego potrzebne jest skierowanie.